Červen 2008

Martin Fenin

18. června 2008 v 18:46 | Dominga14 |  Slavní
zdroj:wikipedia.cz
Martin Fenin
(* 16.4. 1987 v Chebu) je český fotbalový útočník, momentálně působící v Eintracht Frankfurt. Fenin strávil dětství v Teplicích, kde žije dodnes. S fotbalem začínal tento 181 cm vysoký útočník v šesti letech tréninky na škváře pod trenérem Bartošem, o kterém Fenin dodnes říká, že mu vděčí za mnohé. V mládežnických týmech Teplic si Fenin zkusil zahrát okresní i krajské ligy, velkým zlomem pro něj bylo, když ho v 16 letech vzal trenér František Straka do 1. týmu Teplic. První zápas, ve kterém za Teplice nastoupil, odehrál proti Zlínu. Tomuto klubu později vstřelil, už pod trenérem Navrlým, svou první prvoligovou branku. V základní sestavě Teplic poprvé nastoupil pod trenérem Marečkem v utkání proti Blšanům. V zimní přestávce v sezoně 2007/2008 přestoupil do Eintrachtu Frankfurtu. Ve svém prvním zápasu Bundesligy dal Herthě Berlín tři góly.
Mezi své úspěchy řadí 3. místo s Teplicemi v sezoně 2004/2005, účast na mistrovství Evropy do 19 let a hlavně také stříbro z mistrovství světa do 20. let. Fenin prošel všemi mládežnickými reprezentacemi od 16 let, v týmu do 19 let byl kapitánem. V srpnu 2007 ho povolal trenér Karel Brückner do seniorské reprezentace.

Velšský horský pony (A)

18. června 2008 v 18:36 | Dominga14 |  Zvířata
Zdroj:horses-online.cz
Historie Velšských pony :
Velšský pony je v dnešní době chován ve čtyřech základních sekcích: Sekce A - velšský horský pony (welsh mountain pony), Sekce B - velšský pony (welsh pony), Sekce C - velšský pony v typu koba (welsh pony of cob type) a Sekce D - velšský kob (welsh cob). Pro jejich vysokou oblibu mezi chovateli byl ještě zaveden registr polokrevných velšanů - welsh part-bred, kde jsou zapisováni koně, kteří mají prokazateně min. 12,5% registrované velšské krve. Historicky nejstarší sekcí a vlastně základem pro všechny ostatní je velšský horský pony (tedy sekce A).
Velšský horský pony je mnoha lidmi považován za nejkrásnějšího ze všech britských ponyů. V plemenné knize velšských ponyů a kobů mu náleží sekce A, a protože jeho výšková hranice je 122 cm, je nejmenší ze všech čtyř velšských plemen. Tvoří základnu pro další tři typy a je odvozován od původních předhistorických britských ponyů.
Předky tohoto inteligentního poníka byli keltští koně, které údajně už Římané zlepšili orientální krví. Tvrdí se, že Caesar založil hřebčín u jezera Bala ve Walesu.
Dokud v roce 1902 nevznikla plemenná kniha, vymezující ostrou hranici mezi "starým plemenem" a "zušlechtěným" moderním typem s přesně definovanými znaky, byl typ velšského horského ponyho proměnlivý, a to podle rozsahu přikřížení plemen. O první zušlechťující vliv orientální krví se postarali dovozem koní Římané. S obrovským časovým odstupem, a to až v 18. a 19. století pak byli k zušlechťování využiti arabští koně, plnokrevníci a hackneyové starého "cestovního" typu. Nejvýznamněji velše ovlivnili v 18. století hlavně na severu malý plnokrevný Merlin, potomek Darley Arabiana z Ruabon Hills, a později hřebec Apricot, "berberoarab" z velšské klisny, který pocházel z pahorkatiny Marioneth. Vliv Merlina byl tak velký, že se tomuto poníkovi ve Welsu dodnes říká merlin.
Po roce 1902 se zušlechtěný a odlišně vyhlížející horský pony, výsledek pečlivého výběru uvnitř plemene, odvozuje od nového významného plemeníka, legendárního Dyoll Starlighta, který měl po své matce, klisně Moonlight, arabskou krev. Moonlight popsal její majitel, Howard Meuric Lloyd jako "miniaturního araba", a byl přesvědčen, že je potomkem araba Crawshay Baileye, který stál v roce 1850 v Brecon Beacons. Starlightův otec byl velmi dobrým představitelem "starého plemene" s vynikajícími končetinami a neobyčejně silnými bedry. Byl to vraník, ale jak jeho otec Flower of Wales, tak jeho syn Starlight, byli bělouši. Díky Starlightovi se pak bílá stala u velšů nejobvyklejším zbarvením.

Popis a charakteristika:

Současný velšký horský pony má nevšední vzhled a mimořádně energickou akci, je inteligentní a vyniká vrozenou tvrdou konstitucí, odkazem po předcích, jejíž charakter vytvářelo drsné prostředí.
Horský pony je nejúhlednější ze všech. Nesmí měřit víc než 122 cm a nesmí být strakatý. Nejčastější jsou bělouši, hnědáci nebo ryzáci. Hlava má štičí profil, velké výrazné oči a malé zahrocené uši. Pěkně utvářený krk je správně nasazen na pleci s šikmou lopatkou, hřbet je krátký a žebra dobře klenutá. Hrudník je hluboký a poskytuje dostatek místa mohutným plicím a srdci, které je v poměru s malou postavou ponyho velké. Záď je delší a jemná, ocas vysoko nasazený, nohy suché a pevné, holeně krátké a kopyta malá, kulatá, s tmavou, tvrdou rohovinou. Všechny chody jsou volné a bezvadné.
Co se týče chodů, exteriéru a tvrdosti konstituce, je velšský horský pony produktem prostředí, ve kterém odedávna žil. Těžký terén, nedostatek potravy a drsné klimatické podmínky způsobily že pony má vysoce účinnou konverzi živin - je schopen přežít na minimálních krmných dávkách.

Povaha:

Koník je velmi inteligentní, ohnivý, ale ovladatelný, odolný a odvážný.

Využití:

Je to skvělý jezdecký pony, ale vyniká i v zápřeži. Vyváží se do celého světa a představuje jeden z nejlepších základů pro další chov koní, protože má neocenitelnou kvalitu kostí, pevnou tělesnou stavbu a neotřesitelné zdraví.