Palomino-Izabela

17. února 2007 v 18:42 | ????? |  Plemena koní
Mápadná zlatá barva srsti objevující se na velmi starých uměleckých dílech v Evropě i v Asii, a zejména vynikající v japonském a čínském umění před érou Čin (221 - 206 př. Kr.), se označuje španělským slovem palomino. Tuto barvu často nacházíme i koní a poníků. Palomino však neznamená plemeno, ale pouze typ zbarvení.
Chov: Ovšem v Americe, kde se palomino chová v dost velkém počtu, vzniklo cosi jako status plemene pro potřeby Palomino Horse Association, instituce založené v r. 1963 pro uchování a zdokonalení koní typu palomino sledováním krevních linií a vystavováním průkazů o registraci k označení koní. Asociace vymazuje žádoucí znaky palomina v jeho oficiálním standardu, který stanový výšku mezi 14, 1 a 16 pěstmi (143,1 - 162,5cm). Španělé přivezli zbarvení palomino do Ameriky se svými koňmi, nyní se v Americe objevuje u mnoha plemen a typů. Velmi často se jím vyznačuje quarter a saddlebred, ale neobjevuje se u čistokrevných arabů nebo plnokrevníků.
Palomino je nejžádanější pro westernové ježdění, nejen jako parádní výstavní kůň. Objevuje se na výstavách koní, ale slouží i k rekreačnímu a turistickému ježdění. Quarteři v barvě palomino jsou hvězdami diváků rodea.
U nás máme v této barvě sportovního a dostihového koně polokrevného chlumeckého plaváka původem z hřebčína hrabat Kinských v Chlumci na Cidlinou. Chová se jako plavák a palomino (v Evropě izabela nebo žluťák) a má vynikající vlastnosti. Norma s Latou Brandysovou vyhrála Velkou pardubickou v r. 1937.
Stavba těla: Stavba těla odpovídá původu, plemeni, které v chovu dominuje. Obyčejně je to typ dobytkářského koně nebo jemnější výstavní typ.
Hlava: Hlava musí být kvalitní, ať kůň inklinuje k typu quartera, araba či plnokrevníka. Do registru se nedostane žádný kůň, který vypadá hrubě, jako tažný, shetland nebo strakáč. Oči mají být tmavé nebo oříškové a obě stejné barvy. Bílé značky na hlavě mohou být jen lysina, hvězda nebo slinka.
Zbarvení: Barva těla má být zlatá jako právě ražená mince, nemá mít více než tři odstíny světlejší nebo tmavší. Hříva a ohon jsou svítivě bílé a nesmějí obsahovat 15% tmavých vlasů. Skvrny nebo tmavé znaky na srsti jsou nepřístupné.
Znaky: Bílé znaky na nohách jsou časté, ale nesmějí dosahovat nad karpus nebo hlezno. Kůň má výborně stavěné nohy. Kůže je buď tmavá nebo zlatě zbarvená.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leňule Leňule | 20. června 2007 v 15:22 | Reagovat

Ahojky, máš super stránečky, ale chtěla bych tě upozornit, že Hafling nepatří mezi palomina, je to ryzák s bílou hřívou a ocasem:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama