Huculové

7. února 2007 v 9:26 | Dominga14 |  Plemena koní

Hucul

Putování za huculským koněm nás přivede až k primitivním předhistorickým koním. Ucul, pocházející z masivu Karpat, je přímým potomkem lesního tarpana. Jméno dostal podle obyvatel žijících v oblasti pramenu řeky Tisy. Foto : Dalibor GregorFoto : Dalibor Gregor kliknutím náhled zvětšíte

Jádro plemene si dlouho udrželo původní zbarvení, zejména myšově šedé nebo plavé, dnes nejhojněji hnědé. Mírný klabonos, který je typickým znakem lesního tarpana, si huculové nesou po staletí.

Hucul je mohutný nízký kůň s kohoutkovou výškou 120 až 140 cm. Jeho trup je krátký, kompaktní a vyznačuje se širokým hřbetem a hlubokým hrudníkem. Jeho silné nohy mají méně výrazné klouby, šavlovitý postoj a sblížená hlezna. Ocas má dosti vysoko nasazený. Hříva i ohon jsou husté a hrubé. Krk je krátký a silný.

Huculský kůň je silný a učenlivý kůň. Chová se v zemích střední Evropy. U nás se nejčastěji chovají kmeny Gurgul, Goral a Hroby. Na Slovensku se Hucul chová ve známých Topoĺčiankách.Hucul proslul svou schopností nosit těžká břemena a náklady v neschůdných horských oblastech. Dodnes je využíván k tahu v zemědělství a lesním hospodářství. V Čechách je využíván hlavně k turistickému a také rehabilitačnímu ježdění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 8. dubna 2008 v 21:02 | Reagovat

rozkošné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama