Čínský chocholatý pes

7. února 2007 v 8:45 | Celysvet.cz |  Psi

Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog)


Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) je milý, veselý, živý, hravý pejsek, který neuvěřitelné miluje objetí a úsměv. K dětem je velmi laskavý. Je to pejsek, který nutně potřebuje stálou a věrnou společnost.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Chinese Crested Dog; čes.: Čínský chocholatýpes
PŮVOD:

Čínský chocholatýpes (Chinese Crested Dog) má svůj původ v Africe, kde byli zváni Africkými bezsrstými teriéry. Starověcí Aztékové je drželi jako "zahřívače postelí" a věřte nebo ne, také je jedli. Čínské obchodní lodě, které na svých cestách zastavovali podél Afriky, a to především pro to, aby odtud tyto psy nalodili, neboť byli na jejich lodích skvělými "policajty". Přejmenovali je na Chinese Crested a toto jméno jim již zůstalo.

Toto neobvyklé plemeno bylo na Západě poprvé vystaveno v roce 1885, ale jeho první Americký chovatelský klub byl ustanovený až v roce 1979. První uznání udělené AKC bylo v roce 1991. Podobný Mexický naháč byl AKC uznaný již dříve, ale nyní již uznaný není.

Čínský chocholatýpes (Chinese Crested Dog) získal popularitu jako veselý a příjemný společník jak v USA, tak v Anglii. Tot plemeno je častým účastníkem výstav vzácných

plemen psů.
Čtyři bezsrstá plemena jsou známá dodnes, jsou jimi: Čínský chocholatýpes (Chinese Crested), Mexický naháč (Mexican Hairless), Indický naháč (Inca Hairless Dog) a Peruánský naháč (Peruvian Inca Orchid).
Toto nejpopulárnější bezsrsté plemeno je stále velice vzácné. Je uznané: CKC, FCI, AKC, KCGB, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR.

POPIS:
Čínský chocholatýpes (Chinese Crested Dog) je malý, aktivní a půvabný pes, středně velký, jemné kostní struktury. Má hladké bezsrsté tělo, pouze ze srstí na hlavě, tlapkách a ocase, nebo je pokrytý měkkým závojem chlupů.


Existují 2 veriety tohoto neobvyklého psa:
1.) "Hairless": - je bezsrstý, s výjimkou tlapek, hlavy a ocasu,
2.) "Powder Puff": - má dlouhou, jemnou srst.
Oba druhy jsou různorodě zbarvení, vždy syté, smíšené nebo tečkované
Lebku má širokou, jemně klenutou. Vzdálenost od týlu ke stopu je stejná jako od stopu ke konci nosu. Hlava je při pohledu shora a ze strany klínovitá. Stop je nepatrný, ale zřetelný. Oči má temné, mandlovitého tvaru, jsou posazené dosti daleko od sebe, mají živý, citlivý a napjatý výraz. Oční linky se rovnají zbarvení psa. Uši má velké a vztyčené, jsou umístěné tak, že základ ucha je v jedné linii s vnitřním koutkem oka. Líce se směrem k čenichu čistě zužují, čenich je dlouhý. Nos je u tmavě zbarvených psů tmavý, u světleji zbarvených psů může být světlejší. Zbarvení či pigmentace čenichu je sytá. Rty má čisté a těsné. Krk je hubený a čistý, směrem od kohoutku k základu lebky je mírně klenutý a nošený vysoko. Horní linie těla je vyrovnaná, směrem k bedrům mírně skloněná. Hrudní kost není příliš prominentní. Žebra má dobře vyvinutá. Ocas je štíhlý, směrem ke koncovému zatočení se zužuje, je dosti dlouhý, dosahuje směrem k hleznům. Když je pes v pohybu, je ocas nesený vesele a může být nošený mírně vpřed zatočený přes záda. V klidu je ocas svěšený v nepatrném zatočení na konci, podobný srpu. Ramena má čistá a úzká. Lokty jsou drženy blízko u těla. Končetiny jsou rovné, dlouhé a štíhlé. Tlapky má jakoby zaječí, s podlouhlými prsty, které se zužují.
Toto plemeno má kůži, která je velice náchylná k k pleťovým problémům a podráždění. Měla by proto být chráněná také proti slunci. Mnoho z nich ja náchylných na lanolín a vlnu. Mnoho z nich také ztratí značné množství zubů, již jako mladí psi. Vzhledem k tomu, že často mají neúplný chrup, neměli by vůbec dostávat žvýkat kosti. Chůze a pohyb jsou živé, hbité a hladké, nejsou afektované ani všední. Pohybují se v poklusu, po jedné linii.
Existují 2 zřetelné druhy tohoto plemene:
1.) "Deer Type": - je svérázný, plný života, jemné kostní struktury.
2.) "Cobby type": - je těžší v kostech i na těle.


VÝŠKA:

Pes má v kohoutku 28 až 33 cm.
Fena má v kohoutku 23 až 30 cm.
VÁHA:
Čínský chocholatýpes (Chinese Crested Dog) váží k výšce těla přiměřeně, nikdy však více, než 4,5 kg.
SRST:
Čínský chocholatýpes (Chinese Crested Dog)
Bezsrstá varianta má srst pouze na určitých částech těla, jsou to: hlava (hřeben), ocas (chochol) a tlapky od prstů k předním spěnkám a k zadnímu hleznu (ponožky). Struktura všech chlupů je jemná a hedvábná. Oblasti, kde je srst se obvykle zužují do špičky. Tam, kde je tělo bez srsti, je kůže měkká hladká. Hlavní hřeben začíná od stopu a vybíhá do špičky mezi spodinou lebeční a týlem. Srst na uších a tvářích u bezsrsté varianty jsou povolené, u obou variant mohou být trimovány. Zbarvení je jakékoliv, i v kombinaci barev.


CHARAKTER:
Čínský chocholatýpes (Chinese Crested Dog) je malý, aktivní a půvabný pes, středně velký, jemné kostní struktury. Má hladké bezsrsté tělo, pouze se srstí na hlavě, tlapkách a ocase, nebo je pokrytý měkkým závojem chlupů. Je to milý, veselý, živý, hravý a plyšový pejsek, který neuvěřitelné miluje objetí a úsměv. K dětem je velmi laskavý. Děti by však měly být ponaučené, aby k němu nebyly hrubé, ale velice přívětivé, neboť plemeno nemá na rozdíl od ostatních plemen srst, je tedy náchylnější ke zranění. Čínský chocholatýpes je zábavným společníkem, inteligentním, živým a ostražitým. Štěňata by měla být dobře socializovaná a naučená různým hlukům, aby se tak v budoucnosti vyhnula přílišné bázlivosti. Jsou velice napojeni na své majitele a je pro ně dosti obtížné přizpůsobit se novým. Jsou to pejsci, kteří nutné potřebují stálou a věrnou společnost. Je to šťastný a milující společník, plný bystrosti a jásání, který vám poskytne dostatek her a zábavy.
PÉČE:
Čínský chocholatýpes (Chinese Crested Dog) je určený jednoznačně pro život v bytě. Doma jsou dosti živí a aktivní. Mají kůži náchylnou na různá poranění, proto je třeba se k nim chovat přívětivěji. V chladnějším počasí by měli nosit obleček. Z čilých procházek v teplém počasí však mají velkou radost. Vzhledem k tomu, že nemají téměř žádnou srst, jsou vhodní k alergikům. Je velice čistotný, bez zápachu či náchylnosti k blechám.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Čínský chocholatýpes (Chinese Crested Dog) se průměrně dožívá 10 až 12 let.


VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy.
Sekce 4 - Bezsrstí psi.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CIN
ČÍSLO STANDARDU:
288/ 11. 05. 1998 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 06. 1987

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | 6. června 2007 v 20:40 | Reagovat

Můj neoblíbenější pejsek je čínanek,mám 2 doma a taky oříšci jsou moc fajn!

2 Dan Dan | E-mail | Web | 16. června 2007 v 14:40 | Reagovat

Nejlepší nejheučí proste super jsou čínánci!!Máme jednoho a budeme kupovat druhýho.

3 mira mira | 17. června 2007 v 15:43 | Reagovat

takový koště dneska nám vystartoval po šarpejovi měl štěstí že sme ho chytili jinak by ho sežral

4 Karolína Paříková Karolína Paříková | E-mail | 21. června 2007 v 20:09 | Reagovat

mám holčičku a plyšový pes to není a zahřívač do postele to trochu přeháníté né? můj pejsek je krásný andílek je hodná krásná smutná aktivní atak dále

5 gondopes gondopes | E-mail | 1. srpna 2007 v 21:33 | Reagovat

ja mam doma cinskyho nahacka jmenuje se gondicek

6 Lucka a Rony Lucka a Rony | 2. srpna 2007 v 19:48 | Reagovat

Nej je šarpej ... ale taky je z číny :D

7 olinka olinka | 18. srpna 2007 v 17:06 | Reagovat

Mám doma naháčka ,a jsem moc ráda že jsme si ho pořídili je to uplně něco jinýho než pes s chlupama!!

i když se mi to předtím nelibilo )ani se nedivim  nekteri jsou fakt hnusni )bych si uz asi chlupace nekoupila ..mazleni snim je mnohem lesi ..i když jsem na to nemohla ani šahnout -je to proste ozviku .Mám ho rada=)))

8 Didi Didi | 20. srpna 2007 v 11:12 | Reagovat

Ahooj...mám doma labutěnku a sem za ni moooc ráda!!! Je fakt super!!! Taky sem chtěla naháčka, ale rodičům se jim moc nezamlouval! Ale chtěla bych druhýho! Naháčka!! Možná to doma ukecám....Někdy bych ji umačkala, ale někdy mě dokáže naštvat!! Tak nevím, jaké by to bylo, kdybychom měli dva psy doma!!!! Je to fakt moc milý společník a je věrný...tak ahoooj

9 katanka katanka | 11. září 2007 v 14:35 | Reagovat

ja mam rada cinankz sama mamjednoho doma sou hroyne rostomili

10 renata renata | 16. listopadu 2007 v 16:54 | Reagovat

sou to nej pejsánci už jednoho  máme a možná bude i další sou fakt božský a přítulný a v zimě klásně zahřejou!!!!!!!!!!!

11 Jana Jana | 17. listopadu 2007 v 9:03 | Reagovat

můj nejoblíběnejší pejsek je nahaček-čínánek mam jednoho doma je velice přítulný a těším se na výstavy ale roskouše hodně vecí je to ještě štěně.druhá moje nejoblíbější rasa je cocrspaněl  prostě kokr jsou rostomílí :-)

12 Jana Jana | 17. listopadu 2007 v 9:31 | Reagovat

vžisky jsem chtěla osrstěného pejska ale těď bych našeho nahačka neviměnila za žádného chlupáče jde o zvyk jeto úplně něco jiného a nelíná jiný pejsci pouští chlupy ale u tohodle se nikdo nemusí bat že bude mít podluhu plnou chlupů. :-)hlavně v zimně obleček  a na jaře opalovací krém.vdicky se ke mně přitulý a zahřejemně jsou hrozne mazlivý a to je odnich rostomilý.tak na naháčky vzimně se sním nesmí být dlouho i kdyš má obleček nastid by se tak vzdicky 10 až 15 min víc ne ale kdyš je teplo tak to je něco jiného naháčci mají rády hodně tepla sluníčko ...ahooj Jana ... :-) .....

13 Nela Nela | E-mail | 17. listopadu 2007 v 20:33 | Reagovat

Ahojky,zdravim,mám doma naháčka je mu rok,je to super společník,neustále se ke mě tulí a pravě ted mi leží na mích prsou,je to veliky mazlicek,doporucuji lidem ktery jsou sami a potrebujou se pomazlit a zahrat,jsou to zlaticka,muj nahacek se jinak menuje Vojtisek tak se mejte pa pa

14 Babunka Babunka | 18. listopadu 2007 v 17:26 | Reagovat

ahojky.hele mám dotazek..ajímalo by mě kolik tenhle psík stojí pač bych ho moc hctěla je nádhernej..ale nevim kolik ta sotjí..:)

15 cusik cusik | 15. října 2008 v 17:29 | Reagovat

ja mam doma stene jorksira a je pekne malej

16 pajka pajka | 15. října 2008 v 17:30 | Reagovat

ja mam pitbula a jmenuje se Lilly porad se ke mne tuli je to proste milacek.:-D

17 Nikki Nikki | 19. srpna 2010 v 6:47 | Reagovat

ja mam doma foxika drsnosrstyho a myslim ze ty sou nejlepsi.takovy kasparci :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama